BLOG

JEGER (JAGERMEISTER) – KAKO SE PIJE, PRAVI I KORISTI čUVENI LIKER?

09.10.2024.

jegermajster-flasa-na-zelenoj-pozadini

 

Krenimo od jedne istine- ko god je probao Jeger, nije ostao ravnodušan. Ili se trajno zaljubimo u ovo piće, ili nam nikako ne prija njegova slatka gorčina, pa mu se nikad više i ne vratimo. Malo je takvih a mnogo više onih koje potpuno očara ova žestina tamne boje.

U nastavku vam donosimo sve što treba da znate ako volite ovu žestinu, ali i ako ne volite, jer ova saznanja o poreklu, pravila o načinu serviranja i ispijanja mogu zauvek da vas pretvore u istinskog zaljubljenika Jegera.

 

Šta je jeger?

 

Jegermajster (Jägermeister), ili jednostavno „Jeger“, je biljni liker koji vodi poreklo iz Saksonije u Nemačkoj, a poznat je po bogatom herbalnom ukusu, tamnoj boci i nezaboravno lekovitom i omamljujućem dejstvu.

 

Recept ovog jedinstvenog pića nije promenjen od samog nastanka, što znači da već 90 godina svako poštuje tu recepturu. Njegov skromni tvorac je poreklom iz Volfenbitela, malog grada u centralnom delu Nemačke, koji se osigurao da se i sama proizvodnja nastavi isključivo u njegovom rodnom gradiću.

 

Nastanak Jegera i simbolika

 

Prvo šta ćete primetiti na boci jegera jeste broj 56, koji se odnosi na mešavinu 56 različitih biljaka, korena, začina i voća koji ulaze u sastav ovog bogatog likera. Njegovo ime se prevodi kao „stariji lovac“ ili „majstor lovac“, što se odnosi na lovačku tradiciju Nemačke. Takođe, kada bolje pogledate samu flašu, za oko će vam zapasti dve stvari – jelen sa raspećem smeštenim između rogova, i tamno zeleno staklo boce. Odabir ove lovcima drage životinje za glavni amblem jegera nije nimalo slučajan.

 

Naime, jelen je simbol priče o hrišćanskom svecu Hubertu koji je bio ostrašćeni lovac sve dok se magični jelen sa raspećem među rogovima, kao opomena, nije pojavio pred njim na Veliki petak. Nakon toga se Hubert odrekao svojih plemićkih privilegija i ostvario duboku vezu sa prirodom i životinjama, da bi kasnije postao svetac zaštitnik lovaca.

Takođe, odabir debelog i otpornog stakla za bocu nikako nije samo estetska slušajnost. Vlasnik je isprobavao jačinu stakla lično bacajući bocu sa svog trpezarijskog stola. Dakle, i sama flaša jegera je skladu sa hrabrim i intenzivnim životom lovaca.

 

jegermajster-flasa-na-stolu

 

Jeger – sastav i procenat alkohola

 

Jedna od glavnih karakteristika Jegera je njegov unikatni sastav. Kao što smo rekli, napravljen od ekstrakata 56 različitih biljaka, što uključuje i đumbir, cimet, šafran, anis, borovnicu, ginseng, koren sladića, pomorandžinu koru i druge. Svi zajedno, ovi sastojci odaju složen, pomalo sladak i začinjen ukus. Međutim, ne dajte se zavarati, Jegermajster sadrži čak 35% alkohola – tek malo manje od vodke ili tekile.

 

Ovaj visok procenat alkohola svrstava Jeger u kategoriju jačih likera, ali zahvaljujući svojoj slatkoći i biljnim notama, ima izuzetno prijatan i bogat ukus.

 

Kako se pravi Jeger?

 

U inat inovacijama modernog doba, kompanija Jegermeister se čvrsto drži svojih korena u mirnom Volfenbitelu. Proces pravljenja Jegera je i dalje dugotrajan i strogo se vodi računa o svakom koraku. Sve biljke, začini i voće se prvo usitnjavaju i mešaju, a zatim potapaju u alkohol kako bi se izvukli ukusi i esencije.

Proces tinkture bilja traje od 3 do 4 meseca, da bi nakon toga piće prošlo kroz nekoliko faza filtracije. Potom se ekstrakt odlaže u drvenu burad gde sazreva najmanje godinu dana.

Posle sazrevanja, liker se dodatno meša sa šećerom, karamelom i alkoholom pre nego što postane u potpunosti spreman za odlaganje u boce. Već u prvom gutljaju jegera, tih 35% alkohola će vas zagrejati i izoštriti sva vaša čula.

 

Kako se služi Jeger?

 

Tradicionalni šot jegera služi se veoma dobro rashlađen, često na temperaturi od čak -18°C. Jeger se rashlađuje upravo zbog svog veoma intenzivnog ukusa, kao i visokog procenta alkohola.

Hlađenjem se začinaste note ublaže, a dobija se na upečatljivoj svežini.

Ipak, ukoliko su začinjenost i slatkoća jegera baš ono što se vama dopada kod ovog pića, onda je najbolje da ga ne hladite, kako ne biste izgubili bogatsvo njegovih herbalnih nijansi.

Služi se u malim šot čašama od 30ml, posebno na žurkama, kao „jegeršot“, ili uz ledeno hladno pivo kao popularna (tipično nemačka) kombinacija. Takođe, Jeger se može konzumirati i kao sastojak u koktelima.

Na promocijama ovog fenomenalnog likera, često su kružile tzv. epruvete idealno rashlađenog Jegera koje su se stavljale među zube uz podrazumevano izručivanje na iskap. Popularnost koju je stekao Jeger na svim regijama planete nije samo zbog sofisticiranog ukusa, već i zbog tog načina ispijanja i konzumacije.

 

Kako se pije Jeger?

 

Ukoliko se pitate kako je najbolje piti jeger, to je zasigurno uz neki jači obrok ili u raznim osvežavajućim koktelima. Jeger se neretko koristi kao digestiv, što će reći da je njegov sastav posebno osmišljen da olakša varenje. Često se uzima i kao veoma jaka i učinkovita biljna tinktura protiv kašlja, naravno, u malim dozama (30ml).

U zavisnosti od ukusa i preferencija, Jeger možete piti na najrazličitije načine i kombinovati sa drugim pićima, sokovima i energetskim napicima. Najpopularniji način je kao čisti rashlađeni šot.

 

jegermajster-flasa-sto-case

Jeger se može koristiti i kao sastojak u raznim koktelima, gde njegov herbalni ukus daje poseban pečat.

Popularan je i u kombinaciji sa energetskim napicima kao „Jeger bomb“, gde se čašica jegera ubacuje u čašu energetskog pića. Mada je vrlo omiljen među mlađom publikom, zbog visokog sadržaja šećera i alkohola, kao i sa svakim koktelom se preporučuje umerenost.

 

Kokteli sa jegerom i kako se prave


Kao što smo napomenuli, Jegermajster je čest dodatak mnogim koktelima, upravo zbog svog složenog ukusa. Neki od najpoznatijih koktela sa jegerom su:

  • Jäger Bomb: ovaj jednostavni koktel se pravi tako što se šot Jegermajstera se sipa u čašu energetskog pića. Kao što mu ime sugeriše, ovaj koktel je prava energetska bomba koja će vas držati budim do ranih jutarnjih sati.
  • Jäger Tonic: tamni Jeger pomešajte sa prozirnim tonikom, ledom, ukrasite kriškom limete i osetite šumsku svežinu u samo jednoj čaši.
  • Jäger Mule: poznati Mule kokteli imaju dosta varijacija, a ova sa jegerom je posebno osvežavajuća. Uz Jegermajster dodajte sok od limete i ginger ale-a po ukusu, i imaćete osećaj kao da ste uzeli pravi biljni eliksir zdravlja.
  • Podmornica: klasični severnjački koktel, omiljen u zemljama Skandinavije i u Nemačkoj. Prvo se iskapi šot jegera, a zatim zalije kriglom piva ili čašom šampanjca.
  • Peščanik (jeger i kola): još jedan od dobrih tradicionalnih koktela sa provereno dobrom kombinacijom kole i ruma dobio je pojačanje – 50ml Jegermajstera pomešajte sa 20ml svetlog ruma i 100ml kole i ispijajte ovo egzotično zadovoljstvo polako i sa uživanjem.

 

Recept za domaći jeger liker

 

Za ljubitelje biljnih tinktura i likera koji žele da probaju da naprave svoj domaći liker u stilu Jegermajstera, nudimo veoma jednostavan recept.


Potrebno vam je:

 

  • 25 različitih biljaka i začina po vašem ukusu
  • litar kvalitetnog alkohola (na primer: vodka)
  • 200g šećera
  • 200ml vode


Proces pripreme započinjete prelivanjem svih biljnih sastojaka alkoholom u staklenoj tegli ili balonu, u zavisnosti koju količinu ste odlučili da pripremite. Ostavite sve da odstoji 2 do 3 nedelje na tamnom mestu, zaštićenom od sunčeve svetlosti i toplote. Povremeno promućkajte sadržinu. Nakon par nedelja, procedite liker, dodajte šećerni sirup (rastopite šećer u vodi), pa odložite još 2 nedelje da odmori. Nakon dve nedelje, vaš lični jeger-liker je spreman za konzumiranje.

 

Lekovitost Jegera i koliko je dobar za zdravlje?

 

Istina je da se Jegermajster prvobitno koristio kao domaći lek za razne probavne tegobe i smatrao pravim tonikom za želudac. Takođe, mnogi se često kunu u njegovu lekovitost protiv kašlja i sličnih boljki. Zbog jedinstvenog biljnog sastava, Jegermajster može pomoći kod problema sa varenjem kada se konzumira u veoma malim količinama.

Međutim, zbog visokog sadržaja alkohola i šećera, ne preporučuje se konzumiranje u većim količinama, jer može izazvati suprotne efekte i negativno uticati na zdravlje srca. Dakle, medicinska korist jegera je upitna i veoma individualna, pre svega bazirana na mitovima ličnih iskustava.

 

Koja je cena Jegera u Srbiji i gde se može kupiti?

 

Cena Jegermajstera u Srbiji varira u zavisnosti od prodavnice i veličine boce. Cena flaše od 0,7 litara kreće se između 1800 i 2500 dinara. Jegermajster je dostupan i u flaši od litra, koja ima cenu u proseku do oko 3000 dinara. Može se pronaći u gotovo svim većim supermarketima, specijalizovanim prodavnicama pića, a u vašem Calixu Jeger je na jedan klik od vas uz brzu dostavu na vašu kućnu adresu.

Jeger, zbog svog kvaliteta i jedinstvenog ukusa ima primat nad drugim likerima kada je izbor pića u barovima, klubovima i restoranima, a idealan je i kad poželite da u svom domu napravite majstorski užitak.

Poslednje sa bloga

Kako se pravi kuvano vino? Recept za najbolji zimski napitak

Kuvano vino je jedan od najpoznatijih zimskih napitaka, savršen za hladne dane i praznične večeri. Njegova bogata aroma, puna začina i voćnih nota...
pročitaj više

Šta je i kako se pije tekila? Vrste i sve što ste želeli da znate

Poznata u barovima širom planete i sastojak svakog filmskog koktela, tekila je tradicionalno meksičko piće. Bogata istorija ove egzotične zemlje...
pročitaj više

Mamurluk – kako ga ublažiti i šta je dobro za mamurluk?

Alkohol je skoro neizostavan deo raznih društvenih događaja i proslava, ali njegova preterana konzumacija može dovesti do neugodnog mamurluka sutradan.
pročitaj više

Šta se sprema a šta pije za Uskrs i za 1. maj? Spremite se odlično za Uskrs 2024

Samo nekoliko nedelja deli nas od najvećeg i najradosnijeg hrišćanskog praznika, za koji se pripremamo strogim sedmonedeljnim postom. Kada i kako se...
pročitaj više

Od čega se pravi mastika i za šta je dobra ova rakija?

Vrlo dobro znamo da „rakija connecting people“. I zaista je tako. To je čini sasvim posebnom među svim drugim alkoholnim pićima. No, nije svaka...
pročitaj više

Pečenje rakije: Kako se pravi rakija?

Na ovim prostorima neguje se i poštuje tradicija ispijanja rakije uz zdravicu u svim važnim životnim situacijama. Još jedna je tradicija vezana za ovo...
pročitaj više

Čarobna snaga Gorkog lista - Savršen dodatak i uživanje u koktelima

Gorki list potiče iz prirode. Sastoji se od 27 biljaka koje daju prepoznatljiv ukus. Međutim, ako žudite za egzotičnim notama i sastojcima koji dolaze...
pročitaj više

Kako se servira i pije viski?

Viski je mnogo više nego piće koje se pije uz Redbull, i postoji mnogo načina kako se pije viski. Ono ima svoju legendu, svoj istorijat pravljenja, kao i...
pročitaj više

Šta je potrebno za slavu – spisak pića za kupovinu ako slavite, a za poklon ako idete na slavu

Kada se pripremate za slavu ili razmišljate o poklonu za domaćina kada odlazite u goste, važno je napraviti pažljiv odabir pića. Sofisticirana vina i...
pročitaj više

Oktoberfest 2023- najveći festival piva na svetu

Oktoberfest je jedan od najznačajnijih festivala na svetu. Svake godine tradicionalno se održava u Minhenu, i traje od 16 do 18 dana. Obično počinje...
pročitaj više

Gorki list – za šta je lekovit, po čemu se razlikuje od Pelinkovca i zašto ga svi vole?

Gorki list je vrlo popularno i atraktivno piće koje ima čvrste kulturološke veze sa Balkanom. Gorčina koja pleni i miris biljaka koji podseća na...
pročitaj više

Koji je najbolji viski za poklon?

Važno je, pre samih predloga, napomenuti jedno- niti ima lošeg viskija, niti bilo koje vrste viskija mogu biti loš poklon. Vekovna tradicija proizvodnje...
pročitaj više