Ekskluzivna pića iz celog sveta |
Brza i sigurna dostava |
Besplatne pošiljke za iznose preko 6.000 rsd |
Ne vršimo dostavu van teritorije Srbije |
Online plaćanje platnim karticama vaše banke |
Sertifikovan sistem upravljanja - HACCP sertifikat |
Ekskluzivna pića iz celog sveta |
Brza i sigurna dostava |
Besplatne pošiljke za iznose preko 6.000 rsd |
Ne vršimo dostavu van teritorije Srbije |
Online plaćanje platnim karticama vaše banke |
Sertifikovan sistem upravljanja - HACCP sertifikat |
Kao što to obično biva, neke od najboljih stvari nastanu sasvim slučajno. Jedna od njih je upravo konjak. Zbog čega je ovo piće tako posebno, od čega se pravi, kako se služi, ali i ostale detalje saznaćete u nastavku teksta.
Ovo kraljevsko piće nastalo je u 18. veku kao ideja francuskih vinara koji su u pokušaju da spasu vino iz bačvi počeli da ga destiluju. Dugo stajanje napitka u buradima je učinilo svoje, te je dodatno alkoholno zrenje stvorilo specijalan ukus i miris simbolično nazvan „brendewin“, odnosno „dimljeno drvo“. Na taj način se rodilo piće koje danas nazivamo konjakom, dobivši ime po istoimenom gradu u Francuskoj – Cognacu.
Slučajna zvezda oko sebe je zatim stvorila posebne rituale ispijanja, te će iskusni ljubitelji ovog alkoholnog pića reći da se on zapravo i ne pije već gustira sa velikim užitkom.
Konjak se pravi od najkvalitetnije sorte belog grožđa “Juni Blan”, dok se pojedine vrste konjaka prave i od kombinacije tri sorte grožđa koje se gaje isključivo na plantažama grada Cognaca, budući da je dekretom iz 1909. godine određeno da se proces pravljenja ovog pića obavlja uvek i jedino tu. Nakon toga slede čak dve dugotrajne destilacije (obe u bakarnim posudama), pretvaranja grožđa u vino, a zatim vina u ovu vodu života kojoj prethodi proces zrenja u hrastovim bačvama širokog dna.
Za flaširanje je spreman tek nakon dve i po godine, mada neke vrste stoje i desetinama godina pre konzumacije. Sadrži oko 53% alkohola i samo takva vrsta pića može se nazvati konjakom.
Servira se na sobnoj temperaturi nakon ručka ili večere, što je u 19. veku bio obavezan ritual. Nikada ga ne treba držati u frižderu niti servirati sa kockicama leda, mada mnogi ljubitelji konjak upravo piju sa ledom. Suprotno pravilima jeste i piti konjak koji je topliji nego što treba, budući da je idealna temperatura za konzumaciju negde oko 15 stepeni. Idealno se slaže uz crnu čokoladu, a nekada se uz degustaciju podrazumevala i cigareta, što vam svakako ne preporučujemo budući da je ukus ovog pića apsolutno izvrstan i dovoljan bez propratnih dodataka.
Čaše za konjak moraju biti vinske sa širokim dnom, dakle okrugle, budući da takav oblik idealno paše ruci koja piće greje. Prilikom degustacije se širi intenzivan miris i daje isti takav karakterističan ukus.
Jednostavno, konjak je piće koje se voli samo, i kojem je potrebna toplina vaših dlanova kako bi procvetalo ukusom i mirisom.
Glavna, ali i minimalna razlika između ova dva pića jeste u načinu proizvodnje, a onda i u procentu alkohola koji sadrže. Vinjak sadrži oko 40% alkohola, dok zvezda ovog teksta oko 53% alkohola. Istini za volju, jedina suštinska razlika je zapravo samo u nazivu. Vinjak se takođe dobija od vina po čemu je i dobio simboličan naziv, te je zapravo vinjak ništa drugo do srpski konjak, no sa slobodnijim pravilima u proizvodnji.
U današnje vreme postoji mnogo vrsta konjaka od kojih je među najpoznatijim francuskim brendovima konjak Remy Martin. Cena je otprilike 6000 što je veoma povoljno s obzirom na kvalitet i oznaku VSOP. Ovaj konjak je specifičnog i bogatog ukusa kremaste vanile, budući da se za njegovo sazrevanje koristi specijalna vrsta francuskog hrasta „Limousin“. Pored aromatične vanile prisutan je i miris francuskog hrasta sa notama suve ruže i kajisije, dok je ukus pun i bogat sa primesama zrelih kajisija, pečenih jabuka i sofisticiranim cvetnim notama.
Što se tiče našeg podneblja, izdvajamo izuzetni Skenderbeg konjak. Cena, Srbija kad je u pitanju, budući da ovaj konjak vodi poreklo iz Albanije, jeste otprilike 2000 dinara što je takođe izuzetno pristupačno, a kvalitetno ako nam je poznata činjenica da je ovo piće kultni simbol zemlje iz koje potiče. Poseduje kompleksan miris i sladak i bogat ukus.
Još jedan žestoki biser koji nosi epitet najbolji konjak na svetu je i Hennessy VS La Charentey, veoma pitak, poseduje delikatan orašast ukus sa cvetnim i primesama hrasta, dok u završnici iznenađuje blaga vanila.
Ako niste do sad uživali u ovom piću, sad znate kako, a Calix je tu da zadovoljite sve svoje afinitete i istančan ukus.