Ekskluzivna pića iz celog sveta |
Brza i sigurna dostava |
Besplatne pošiljke za iznose preko 6.000 rsd |
Ne vršimo dostavu van teritorije Srbije |
Online plaćanje platnim karticama vaše banke |
Sertifikovan sistem upravljanja - HACCP sertifikat |
Ekskluzivna pića iz celog sveta |
Brza i sigurna dostava |
Besplatne pošiljke za iznose preko 6.000 rsd |
Ne vršimo dostavu van teritorije Srbije |
Online plaćanje platnim karticama vaše banke |
Sertifikovan sistem upravljanja - HACCP sertifikat |
Mada je dugi niz godina širom sveta omiljeni aperitiv, veliki broj ljudi, čak i samih konzumenata ne zna sasvim pouzdano šta je vermut. Ukoliko odvojite samo nekoliko minuta svog vremena saznaćete šta je vermut, kako se pravi i konzumira, ali i kako da sasvim lako naručite odličan, kvalitetan vermut na online prodavnica pića.
Blagotvorna svojstva vina i lekovitih biljaka ljudima su poznata još od vremena starih Grka. Po nekim istorijskim izvorima recept za prvi vermut sastavio je još Hipokrat, otac medicine, sasvim svestan da lekovito bilje svoje dragocene esencije odlično ekstrahuje u alkoholnom rastvoru. Tako je, još u 5. veku p.n.e, nastao blagotvorni eliksir čiji je zadatak bio da okrepi, osnaži i izleči, pružajući pritom neizmerno zadovoljstvo prilikom konzumacije.
Ime vermut potiče od nemačke fraze „wermut wein“ koja doslovno znači vino pelina, a prva fabrika za proizvodnju osnovana je u Italiji, u Torinu, u 18. veku. Od 19. veka proizvodi se i u Francuskoj i Španiji, a ove tri zemlje do danas su ostale najveći proizvođači najkvalitetnijeg vermuta, upravo zbog velikih zasada vinove loze i proizvodnje vina.
Dakle, šta je vermut zapravo?
To je aromatizovano vino, u čijem se procesu proizvodnje u vino dodaje alkohol, šećerni sirup i prah osučenog aromatičnog lekovitog bilja, blagotvornih svojstva i karakteristične arome. Baza ovog aperitiva je vino koje čini minimum 60%, a uobičajeno 80% ovog pića. Vino se dobija od bele, crne i roze sorte grožđa, po čemu se kasnije i razlikuju vrste vermuta. U njega se dodaje čist alkohol, šećerni sirup i specijalno selektovane osušene biljke samlevene u prah. U vermut se tradicijalno dodaje lekovito bilje i to: pelin (otud i ime), zova, menta i hajdučka trava, ali i začinsko bilje kao što su: vanila, cimet, muskatni orah, ruzmarin i kantarion. Do ceđenja, u toku tri nedelje, biljke odpuštaju svoje ekstrakte u vino.
Ako ste do sada pitali šta je vermut, sada pouzdano znate da je to pažljivo spravljen blagotvorni eliksir u kome možete uživati, kao u vreme Hipokrata.
Osnovna podela ovog aromatičnog aperitiva podrazumevala bi 5 vrsta, shodno sorti grožđa i vina, ali i udelu šećera i alkohola. Vrste vermuta su:
- Suvi vermut u kome je sadržaj šećera najniži, do maksimalnih 4%
- Beli vermut sa nešto višim sadržajem šećera, do 12%
- Crveni vermut kod koga sadržaj šećera prelazi 15%
- Roze vermut koji je svojevrsna mešavina crvenog i belog
- Gorki vermut karakterističnog ukusa koji se svrstava u grupu gorkih aperitiva
Boje vermuta (beli, crveni i roze) indikator su boje vina od kojeg je napravljen, ali i količine šećera, mada se ukus u finim nijansama razlikuje i u odnosu na zemlju iz koje potiče. Italijani karakteristično proizvode jače, aromatičnije i gorče vermute od Španaca, za koje je specifičan lakši, blaži i prijatniji ukus.
U online prodavnica pića čeka vas omiljeni vermut, cena je odlična, a italijasnkog proizvođača Carpano predstavljamo u tri osnovna ukusa: Classico, Dry i Bianco vermut. Cena za Cinzano aromatična vina, koja dolaze u Bianco i Rosso varijanti, još je povoljnija, a kvalitet odličan. Španski La Copa vermut u varijanti Rojo Extra Seco i Blanco, možete poručiti u online prodavnica pića.
Ako volite kvalitetan vermut, cena je, znate i sami, zaista garant kvaliteta. Pored toga, da li ste znali da omiljeni aperitiv možete koristiti na mnogo načina, čak i u pripremi slanih i slatkih specijaliteta?
Svaka vrsta vermuta može se piti samostalno, pre obroka kao aperitiv, u toku obroka u sastavu koktela, ali i posle jela, poslužen uz voće. Suve vrste vermuta služe se ohlađene, servirane u čašama za viski koje su napunjene najviše do 1/3, uz obavezne kockice leda. Slatke (crvene) vrste vermuta, iako se piju i samostalno, najčešće ulaze u sastav koktela ili se mešaju sa jakim alkoholnim pićima poput džina i votke, ublažavajući ih i dajući prepoznatljivu aromu. Najpoznatiji kokteli koji se prave sa vermutom, uz diskretan dodatak limuna i pomorandže, su Martini, Americano, Negroni...
Po savetu stručnjaka otvorena boca vermuta čuva se u frižideru najviše tri meseca, a možete ga upotrebiti kao zamenu za vino u pripremi hrane. Odličan je za mariniranje ribe, mesa, ali i za poslastice, voćne salate, peciva i kolače.
Ako volite vermut – živeli, ako ga još niste probali – učinite to što pre!