10.04.2025.

Idemo u susret najvećem i najradosnijem hrišćanskom prazniku, za koji se pripremamo strogim sedmonedeljnim postom. Kada i kako se proslavlja, šta u životu vernika znači i kako se čestita, šta se sprema za pravoslavni Uskrs?- tu smo da odgovorimo, a reći ćemo vam i čime je dobro da nazdravite za blagoslovenu i berićetnu godinu.
Kao i svake godine, Uskršnji i prvomajski praznici slave jedni za drugim, a praznični dani obećavaju vesela porodična okupljanja, dobar provod i trpezu bogatu raznovrsnim jelima i kvalitetnim pićem.
Ostanite sa nama do kraja teksta i saznajte šta se pije i služi za Vaskrs a šta za prvomajske praznike
Uskrs 2025 – kad pada i kako se računa?
2025. godine, Vaskrsenje Hristovo – Uskrs se slavi 20. aprila, u nedelju. Vaskrs pripada grupi pokretnih Gospodnjih praznika i praznuje se još od vremena Svetih apostola. Na 1. Vaseljenskom saboru u Nikeji 325. godine odlučeno je da se Uskrs obeležava posle prolećne ravnodnevice u prvu nedelju posle jevrejske Pashe i punog meseca.
Proslava Vaskrsenja Hristovog počinje na Veliki petak, a završava se na Vaskršnji ponedeljak.

Šta se kaže za Uskrs i kako se pravilno čestita?
Svi uobičajeni pozdravi među porodicom i prijateljima na Uskrs i tokom cele naredne sedmice, koja se naziva Svetla nedelja, zamenjuju se jednim specijalnim. Čestita se najradosnijim pozdravom “Hristos vaskrse” i odgovorom “Vaistinu vaskrse”, ali i ako kažete “zaista” ili “Uistinu vaskrse” nećete pogrešiti već samo prevesti sa crkvenoslovenskog na srpski jezik. Još u Vukovom rečniku srpskoga jezika ovaj se praznik naziva Vaskrsenije, Vaskrsenje, Vaskrs i Uskrs, tako da, uz čisto srce, ne možete pogrešiti.
U ovom, naizgled jednostavnom pozdravu, krije se najveća istina hrišćanstva: Hristos je vaskrsao, pobedio smrt i svim verujućim, svojim primerom, pokazao put u večni život
Kakvi su običaji za pravoslavni Uskrs 2025?
Običaji za pravoslavni Uskrs 2024. isti su kao i svake druge godine. Veoma značajan običaj, koji prethodi samom prazniku na Veliki petak, je farbanje jaja u crvenu i ostale radosne boje i predstavlja sećanje na crveno jaje koje je, prema Jevanđelju, Marija Magdalena poklonila rimskom caru Tiberiju kada je došla da mu ispriča o Hristovom vaskrsenju. Prvo jaje farba se crvenom bojom i kao “čuvarkuća” čuva se u domu tokom cele sledeće godine.
Kad se ofarbaju jaja, odlažu se za Vaskršnje jutro a domaćice pripremaju tradicionalna jela i pića kojim će poslužiti svoje goste kad dođu na kucanje jaja i čestitanje praznika.
U nekim delovima naše zemlje jaja se farbaju na Veliki četvrtak, negde na Veliku subotu, ali najčešće upravo na Veliki petak, dan u kome je Hristos osuđen, stradao i razapet. Svi ovi dani pred Vaskrsenje provode se u strogom postu i molitvi i najtužniji su dani u godini.
Sam dan Uskrsa provodi se u veselju i proslavljanju života, a za naše podneblje karakteristična su porodična okupljanja i najsvečanija trpeza bogata svečanim jelima i pićima. U korpicama ukrašenim Vaskršnjim motivima, donose se farbana jaja i Vaskrs se čestita punog srca i sa željom da Vaskršnje jutro donese radost i zdravlje porodici.
Ove godine isprobajte sjajnu tehniku farbanja jaja u vinu i oduševite svoju porodicu i prijatelje veličanstvenim izborom
Šta se jede za Uskrs?
Srpski običajni kodeks nalaže da se svi prvo “omrse” kuvanim jajetom i da je prvo što na Uskrs treba pojesti upravo ovaj simbol života. Posle toga, vaša uskršnja trpeza zavisi samo vas. Uz barena jaja, obično se na njoj nađe praznična hrana karakteristčna za naše podneblje: proje i pite, sir i kajmak, supe i čorbe, sarma i naravno pečenje. Da li će se na vašem stolu naći prasetina, jagnjetina ili roštilj, zavisi od vaših želja i mogućnosti, a najbolje i najslađe je od svega po malo.
A šta se pije za Uskrs?
Za Vaskrs se najpre služi crveno vino kao simbol krvi Hristove, s tim da se u svim našim krajevima na trpezama nalazi domaća rakija kao tradicionalno piće. Uskršnja pića ni po čemu ne moraju biti posebna i važno je da odgovaraju ukusu domaćina i njegovih gostiju. Dakle, možete popiti sve što volite: vino, belo ili crveno kao simbol krvi Hristove, ali pivo ili sok. Ono što vam od srca preporučujemo je dobar aperitiv pre bogatog ručka, domaća rakija, vino ili liker za dame, sve je po vašem izboru.

A ukoliko i dalje razmišljate kojim pićem da uveličate trpezu, Calix u svom asortimanu, sigurno ima sve što vam treba.
Za Uskrs, prema narodnom verovanju, dobro je ustati rano ujutru, a ne ići na spavanje pre ponoći, zato iskoristite to vreme najbolje moguće.
Za najbolju proslavu ovogodišnjih uskršnjih i prvomajskih praznika, Calix vam preporučuje:
• Corvezzo Prosecco Organic Brut DOC Extra Dry
• Corvezzo Rosso Cabernet Sauvignon
• Šampanjac Piper Heidsieck Parfum Edition 0,75l
• Estrella Damm svetlo pivo
• Pivo Estrella Damm - limenka
• Paulaner minhensko svetlo pivo limenka 0,5l
• Paulaner pšenično svetlo pivo limenka 0,5l
Šta se pije za 1. maj?
Decenijama unazad Praznik rada kod nas se obeležava druženje u prirodi i neizostavnim roštiljanjem. Koje alkoholno piće je najbolje piti uz roštilj? Ako je verovati iskusnima, najbolje je pivo, ali ni špricer i kvalitetna vina ne zaostaju mnogo. Da biste uživali maksimalno u spoju dobre hrane i pića, gledajte da poštujte pravilo: bela, laka mesa sa istim takvim vinima, a crvena, dimljena ili punjena sa jakim i aromatičnim crvenim vinom, i sigurni smo da ćete napraviti pravi izbor ove godine.
Najveći izbor najkvalitenijh pića za sva vaša slavlja čeka vas u Calix online prodavnici. Živeli i srećni prvomajski i uskršnji praznici!